Środowiskowy Dom Samopomocy Warszawskiego Koła PSONI, przy ul. Grochowskiej 259A, jest ośrodkiem wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (typu B) powstałym w 1997 r. jako ośrodek terapii zajęciowej, a od 2000 r. działa jako Środowiskowy Dom Samopomocy. Funkcjonuje na podstawie art. 51a Ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy i 3 rozporządzeń zmieniających (z dnia 4 grudnia 2014 r.; z dnia 18 grudnia 2018 r.; z dnia 16 maja 2019 r).
Placówka funkcjonuje w systemie dziennym, 5 dni w tygodniu, w godzinach 7:00-16:30. Wsparcie w placówce otrzymuje 47 osób z niepełnosprawnością intelektualną powyżej 18 roku życia, które po ukończeniu edukacji szkolnej nie znalazły zatrudnienia lub nie adaptowały się do warunków innych placówek. Zajęcia realizowane są w 10 pracowniach terapeutycznych: ceramicznej, kulinarnej, stolarskiej, papierowej wikliny, makramy, plastycznych.
Oprócz codziennej terapii zajęciowej uczestnicy mogą skorzystać z oferty zajęć dodatkowych:
- muzykoterapii,
- dogoterapii,
- terapii ruchowej,
- zajęć indywidualnych i grupowych z psychologiem,
- teatroterapii,
- indywidualnej terapii ręki.
Ponadto organizowane są częste wyjścia i wycieczki do instytucji kultury, a kilka razy w roku organizowane są jednodniowe wycieczki poza Warszawę.
W ramach treningu kulinarnego codziennie przygotowywany jest dla wszystkich uczestników darmowy gorący posiłek.
Oferta placówki wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością w zakresie funkcjonowania społecznego, przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu tych osób i ich rodzin. Wsparcie świadczone w placówce ma charakter kompleksowy i systematyczny, prowadzone zajęcia wspierają lepsze funkcjonowanie uczestników w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. W ramach indywidualnych programów wspierająco-aktywizujących, przygotowanych na podstawie diagnozy potrzeb, uczestnicy placówki korzystają z zajęć i treningów zarówno w placówce, jak i w otwartym środowisku. Najważniejszym celem wsparcia uczestników jest podtrzymanie ich poziomu funkcjonowania, podtrzymanie zdobytych umiejętności. Natomiast w sferze emocjonalno-społecznej najważniejszym zadaniem jest wspieranie uczestników w wykształceniu obrazu siebie jako osoby dorosłej, kształtowanie umiejętności wyrażania własnego zdania i podejmowania decyzji.
Osoby z niepełnosprawnością kierowane są do Środowiskowego Domu Samopomocy na podstawie decyzji formalnej, wydawanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej Praga-Południe m.st. Warszawy. Uczestnikiem zajęć może być również osoba mieszkająca w innej dzielnicy Warszawy.
Zapraszamy do kontaktu z ośrodkiem osoby z niepełnosprawnością intelektualną kończące szkołę lub osoby, które nie korzystają ze wsparcia w systemie dziennym!
Wszystkie osoby zainteresowane ofertą ośrodka lub uzyskaniem dodatkowym informacji prosimy o kontakt z kierownik ŚDS Panią Anną Andrzejewską, tel. 22 810 94 81, e-mail: sds.grochowska@psoni.org.pl.
Można nas obserwować na Facebook’u