Jesteśmy najstarszym Kołem w strukturach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Nasza organizacja powstała w październiku 1963 roku przy Zarządzie Stołecznym TPD i przyjęła nazwę Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Powstała dzięki grupie rodziców wychowujących dzieci z głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej, którzy wspólnymi siłami postanowili walczyć o prawa dla swoich dzieci. Impulsem do utworzenia organizacji warszawskiej było założenie w 1963 r. Ogólnopolskiego Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski – z inicjatywy i pod przewodnictwem Państwa Ewy i Romana Garlickich.
Po 1989 roku, wraz ze zmianą ustroju, w Polsce zaistniała możliwość utworzenia własnej organizacji. W 1991 roku koła terenowe działające w całej Polsce, wystąpiły z Towarzystwa Przyjaciół Dziecii utworzyły własną organizację: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Nasze koło przystąpiło do Stowarzyszenia, a następnie uzyskało osobowość prawną i zostało zarejestrowane w sądzie jako Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W 2017 roku zmieniliśmy nazwę na Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W pierwszych 20 latach istnienia, główne cele działalności Koła zakładały inicjowanie powstawania niezbędnych placówek na terenie Warszawy, a także współpracę w ich prowadzeniu (szkoły życia, przedszkola specjalne, ośrodki dzienne, zakłady pracy chronionej, zespoły pracy nakładczej). Wypełniając istniejące luki, prowadzono różnorodne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, m.in: kolonie zdrowotne, zimowiska, turnusy rekreacyjno-rehabilitacyjne i opiekuńcze, bale noworoczne, choinki, wycieczki, turnieje, zawody sportowe, festiwale piosenki. W chwili powstania, w 1963 r., nasza organizacja liczyła około 200 członków, aktualnie zrzesza ok. 600 rodzin (2019 r.), których członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a ponad 400 osób korzysta ze wsparcia w prowadzonych przez nas placówkach.
W chwili powstania, w 1963 r., nasza organizacja liczyła około 200 członków, aktualnie zrzesza ok. 600 rodzin (2019 r.), których członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a ponad 400 osób korzysta ze wsparcia w prowadzonych przez nas placówkach.